Recent News
Gāzes tirgus atvēršana neļaus piegādātājam noteikt augstu monopola cenu

RĪGA, 5. marts, BNS- Rolands Irklis: Krievijas gāzes cena ir vairākas reizes augstāka nekā ražošanas un transportēšanas izmaksas. No Krievijas saņemtās dabasgāzes cena ir vairākas reizes augstāka nekā tās iegādes un transportēšanas izmaksas, intervijā biznesa informācijas portālam BNS Baltic sacīja jaunais Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomes priekšsēdētājs Rolands Irklis.

Jautāts, vai citi tirgotāji pēc gāzes tirgus atvēršanas Latvijā var piedāvāt zemāku cenu nekā pašreizējais monopols Latvijas Gāze, Irklis uzsvēra, ka par to vajadzētu lemt tirgum. “Es jau teicu, ka, ja salīdzinām Krievijā ražotās dabasgāzes, kas tiek transportēta pa cauruļvadiem, izmaksas un sašķidrinātās dabasgāzes transportēšanas izmaksas ar kuģiem, tad, protams, pēdējā gadījumā tās ir augstākas. Mēs redzam, ka dabasgāzes ieguves un transportēšanas izmaksas nav saistītas ar tās tirgus cenu. Proti, no Krievijas saņemtās dabasgāzes cena ir vairākas reizes augstāka nekā tās iegādes un transportēšanas izmaksas. Šī cena jau sen ir saistīta ar naftas cenām, un tai nav absolūti nozīmes tam, cik patiesībā maksā gāze. Līdz ar to tirgus atvēršana, alternatīvu avotu parādīšanās ir cenu drošības mehānisms.’’

Pēc viņa teiktā, arī ES tirgus pārskatu dati apstiprina, ka tajās valstīs, kas bija atkarīgas no viena piegādātāja – Gazprom, dabasgāzes cenas ir augstākas nekā tajās valstīs, kur ir arī alternatīvi piegādātāji. “SDG šajās valstīs var ienākt tirgos un konkurēt. Piemēram, Apvienotajā Karalistē, kas piegādā pietiekamu daudzumu SDG, SDG cena ļoti bieži bija zemāka nekā gāzes vads, kas piegādāts no Gazprom. Tāpēc es vēlreiz uzsveru, ka ir labi, ka tirgus būs atvērts un būs dažādi piegādātāji. Tas nozīmē, ka lietotāji maksās tirgus cenu, nevis vienas puses diktēto cenu, ”teica Irklis.

BNS jau ziņoja, ka 11.februārī Saeims apstiprināja grozījumus Enerģētikas likumā attiecībā uz gāzes tirgus atvēršanu Latvijā un Latvijas Gāzes sadalīšanu. Likums nosaka, ka 2017. gada 3. aprīlī dabasgāzes tirgus būs pilnībā atvērts visiem lietotājiem – tas nozīmē, ka dabasgāzes cenu noteiks līgums starp tirgotāju un lietotāju. Savukārt, lai mazinātu sociālo spriedzi, tiek plānota pakāpeniska tirgus atvēršana privātajiem patērētājiem. Mājas lietotāji arī pēc 2017. gada 3. aprīļa varēs izvēlēties, vai saņemt dabasgāzi pēc SPRK noteiktās likmes vai par tirgus cenu. Tarifus dabasgāzes transportēšanai un sadalei juridiskām personām un mājsaimniecībām arī turpmāk apstiprinās regulators.

Tāpat tika ziņots, ka Seims 25. februārī apstiprināja Irkli par regulatīvās padomes priekšsēdētāju. Pirms tam SPRK padomi vadīja Valdis Lokenbahs.

SPRK ir neatkarīga valsts aģentūra, kas izveidota un darbojas, lai regulētu valdības pakalpojumu sniegšanu enerģētikas, elektronisko sakaru, pasta, dzelzceļa, sadzīves atkritumu un ūdens nozarēs – lai aizsargātu lietotāju intereses un veicinātu valsts pakalpojumu attīstību. …

News Reporter

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.