Recent News
Eiropas Parlamentam ir iesniegta petīcija nepilsoņu atbalstam ar vairāk nekā 20 000 parakstu

Toom, Ždanoka un Mamikins lūdza Eiropas Parlamentu atbalstīt nepilsoņus, savācot vairāk nekā 20 000 parakstu. Deputāti Jana Toom (Igaunija), Tatjana Ždanoka un Andrejs Mamikins komitejai iesnieguši lūgumrakstu par nepilsoņu tiesībām. Lūgumrakstu parakstījuši vairāk nekā 20 tūkstoši igauņu un latviešu.

“Nepilsoņi aktīvi komunicēja, jautāja, kā pareizi parakstīt petīciju! Savākto parakstu skaits liecina, ka daudzi cilvēki, kuriem nav balsstiesību, jūtas nicināti. Kā zināms, arī Eiropas Parlamenta mandāti tiek sadalīti uz viņu rēķina! ”- uzsvēra EP deputāte Jana Toom.

  1. Toom, T. Ždanoka un A. Mamikins pieprasīja izbeigt netaisnību pret nepilsoņiem. Galvenās prasības ir šādas: lai ļautu nepilsoņu iedzīvotājiem būt politisko partiju biedriem un piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās, Latvijas nepilsoņiem ir jāpiešķir tiesības balsot pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

Lūgumrakstā minēts, ka 2016. gada sākumā Igaunijā dzīvoja 82 341 nepilsoņi, bet Latvijā-252 017 cilvēki. “Tie ir milzīgi skaitļi, ņemot vērā, ka Latvijas iedzīvotāju skaits ir aptuveni 2 miljoni, bet Igaunijā – aptuveni 1,3 miljoni. Šiem cilvēkiem nav atļauts balsot Eiropas Parlamenta vēlēšanās, lai gan viņu skaits tiek ņemts vērā, sadalot deputātu vietas. Turklāt, salīdzinot ar citām ES valstīm, šo cilvēku tiesības piedalīties politiskajā dzīvē ir stipri ierobežotas, ”uzsvēra Eiropas Parlamenta deputāts Andrejs Mamikins.

Igaunijā kopš 9. aprīļa, Latvijā kopš 14. aprīļa petīciju varēja parakstīt gan Igaunijas un Latvijas pilsoņi, gan ikviens pastāvīgais iedzīvotājs (neatkarīgi no pases vāka krāsas). Lūgumraksta atbalstītāji ir cilvēki no Beļģijas, Lielbritānijas, Islandes, Itālijas, Lietuvas, ASV, Kanādas un pat Pakistānas, Indijas un Bangladešas.

“Es un mani kolēģi esam ļoti pateicīgi visiem, kas atbalstīja lūgumrakstu, tostarp iniciatīvu grupām,” uzsvēra Tatjana Ždanoka. “Mēs esam optimistiski, jo mums ir spēcīgs atbalsts no mūsu kolēģiem šeit, Briselē. Lai Eiropas Parlaments aicinātu Eiropas Komisiju un ES dalībvalstis garantēt tiesības balsot Eiropas Parlamenta vēlēšanās un pilsoniskās iniciatīvās, mums trūka tikai 16 kolēģu (kopā 751 deputāts), kuri apstiprināja 2015. gada 8. septembra rezolūciju. Tagad, kad uz Eiropas Parlamenta Lūgumrakstu komitejas galda ir vairāk nekā 20 000 parakstu, līdzsvaram ir stingri jāpārvietojas mūsu virzienā! “

Ždanoka atgādināja, ka šī ir ceturtā petīcija par Igaunijas un Latvijas nepilsoņu stāvokli kopš abu valstu pievienošanās Eiropas Savienībai. Pirmo lūgumrakstu T. Ždanoka iesniedza 2004. gadā (uzklausīšanas notika 2005. gadā), kam sekoja uzklausīšana 2008. un 2012. gadā. Līdz tam Ždanoka kundze bija vienīgā EP deputāte, kas aizstāvēja nepilsoņu tiesības. Iepriekšējie lūgumraksti bija neveiksmīgi. “Šoreiz mēs esam daudz! Papildus manam politiskajam spēkam – Zaļajai / Eiropas Brīvajai aliansei – lūgumrakstu atbalstīja arī liberāļi, kur strādā EP deputāte no Igaunijas Jana Toom un otra lielākā grupa Eiropas Parlamentā – sociālisti un demokrāti, kuru biedrs ir arī Eiropas Parlamenta deputāts no Latvijas Andrejs Mamikins, ”sacīja T. Ždanoka.

Saskaņā ar Eiropas Parlamenta oficiālo procedūru lūgumrakstu komiteja drīzumā izlems, kad tiks izskatīts Igaunijas un Latvijas deputātu iesniegtais lūgumraksts. “Uzklausīšana par nepilsoņu tiesībām būs obligāta,” sacīja lūgumrakstu komitejas priekšsēdētāja no Zviedrijas, Sesīlija Vikstroma, pieņemot cilvēku parakstus.

Uz sēdi tiks uzaicināti arī lūgumrakstu iesniedzēju pārstāvji. Viens no viņiem ir Narvas avīzes galvenais redaktors Sergejs Stepanovs, kurš atzina, ka parakstījis petīciju, jo šī iniciatīva tuvinās lielu cilvēku grupu līdzdalībai Igaunijas un Eiropas politiskajā dzīvē.

Visi trīs EP deputāti uzsvēra, ka lūgumrakstu komiteja var sagatavot savu ziņojumu vai Eiropas Parlamenta rezolūcijas projektu: „Var tikt organizēta vizīte, lai noskaidrotu apstākļus un nodotu lietu Eiropas Ombudam. Pēc lūgumraksta izskatīšanas var tikt izveidota komisija ES tiesību aktu pārkāpumu izmeklēšanai. “

News Reporter

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.