Recent News
VID pasludina karu vai “otro fronti” pret saviem pilsoņiem

Valsts ieņēmumu dienests (VID) atkal draud: te nu mēs esam, mēs pasludinām karu, tagad pazudīs visi blēži un krāpnieki! Vai kāds vēl atceras pēdējo reizi, kad Latvijas nodokļu dienestam bija normālas attiecības ar saviem “klientiem”?

Šobrīd tam nav formāla pamata kliegt: pērn VID administrētie kopējie budžeta ieņēmumi sasniedza 88,33 miljonus eiro jeb par 1,1% vairāk nekā plānots (kur šī nauda palika, tas ir cits jautājums, bet tomēr interesants). Vislielākais ienākumu pieaugums 2016. gadā bija no iemaksām valsts obligātajā sociālajā apdrošināšanā – par 175,61 miljonu eiro jeb 7,4%. Vai VID uzskata, ka tas apliecina Latvijas uzņēmēju un citu pilsoņu krāpšanos?

Tomēr arī šeit ir “plāna neizpilde”: Valsts kases pieņemtais iedzīvotāju ienākuma nodoklis (iedzīvotāju ienākuma nodoklis) sasniedza 10,99 miljonu eiro jeb 0,7%. Šajā aktā VID pārmet iedzīvotājiem, kuri, demonstrējot izpratnes trūkumu par finanšu vajadzībām, ātri aktivizēja deklarācijas un izspieda lielas summas no nabadzīgās valsts, sedzot sevi ar attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un medicīnas pakalpojumiem.

Arī VID šo gadu iesāka ar plāna izpildināšanu. Tiesa, ir grūti prognozēt, cik varonīgiem nodokļu iekasētājiem būs jāmaksā, kuri iesniedza savas “nabadzības deklarācijas”, lai atgūtu pārmaksāto steidzamo minimumu.

Vai viņi visi ir krāpnieki, kuri nedomā par savas valsts interesēm? Cienījamā VID ģenerāldirektore Ilze Cīrule, vai nav vērts aprunāties ar tiem pašiem cilvēkiem, kuriem jūs pasludinājāt karu, kāpēc nodokļi ir tik sarežģīti? Un vispirms, iespējams, atbildēsim uz diviem ļoti maziem jautājumiem. Pirmkārt, kā tiek tērēti samaksātie nodokļi? Otrkārt, ja cilvēki tik ļoti nevēlas maksāt nodokļus, vai tie nav pārāk augsti?

Atbildot uz pirmo jautājumu, neaizmirstiet, ka lielākā daļa valsts ieņēmumu pieauguma ir saistīta ar ierēdņu un citu valdības dzīvnieku algu pieaugumu, tāds absolūti žilbinošs piemērs ir pats VID: Cīrule strādā par 4030 eiro mēnesī un 60% no mēnešalgas, viņas priekšgājēja Ināra Pētersone saņēma nepilnus 3000 eiro mēnesī. Un kā ir ar Seima deputātiem, valdības locekļiem, prezidenta biroju? Tāpat arī citos “augstākās kvalitātes” valsts un pašvaldību birojos tūkstošiem cilvēku saņem ne tikai dažus tūkstošus eiro mēnesī, bet vairākus tūkstošus vairāk nekā pērn. Tajā pašā laikā otrās šķiras iestādēs – bērnudārzos, skolās, slimnīcās, ugunsdzēsēju depo – simtiem tūkstošu cilvēku maksā nodokļus no dažiem simtiem eiro, kurus bez nodokļiem būtu grūti izdzīvot.

Vai jūs zināt, Cirules kundze, cik ilgi parastajam nodokļu maksātājam būs jāgaida rindā, lai tiktu pie ārsta? Vai jūs zināt, cik nevienmērīgi pārvietojas šis nodokļu maksātājs?

VID, protams, neatbildēs uz jautājumu, vai nodokļi atbilst cilvēku labklājības līmenim – tikai valdība un spēcīgu partiju koalīcija, kas tikko paziņojusi par “nodokļu sistēmas reformu”, var kaut ko pateikt. Ja “reforma” atkārtosies, kā parasti – vienkāršas ciparu pārnešanas veidā no vienas puses uz otru – nav vērts virzīties tālāk, jo nekas nemainīsies.

Šobrīd Latvijas uzņēmumi un pilsoņi netiek apturēti nodokļu likmju dēļ, bet gan tāpēc, ka skarbie fiskālie makroekonomisti ir gatavi izstumt no nabadzīgajiem vairāk, nekā tie var atļauties. Minimālais neapliekamais minimums, pārspīlēts nodoklis par nekustamo īpašumu, negodīgi “piespiedu nomas līgumi”, pilna PVN likme pārtikai un komunālajiem pakalpojumiem – šie “vampīri” neļauj atzīt, ka nodokļu sistēma Latvijā ir samērīga un godīga.

Bet jūs runājat par karu! Nu, tad esiet godīga, Cirules kundze, un runājiet vairāk par “otrās frontes” atvēršanu, jo valdība jau kādu laiku karo ar sabiedrību. Un viņi cīnās “veiksmīgi”, katru gadu iznīcinot aptuveni 20 000 “ienaidnieka” darbaspēka vienību.

News Reporter

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.