Recent News
Sūtot naudu no ārzemēm – ņemiet vērā VID nodokļus un piemaksas!

Londonā dzīvojošā un strādājošā Latvijas pilsone Svetlana Stavtseva raksta ziņu portālam nra.lv par savu negatīvo pieredzi, dodot naudu radiniekiem Latvijā. Viņai nācās saskarties ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) praksi, tāpat kā aptuveni 200 000 ārvalstīs dzīvojošiem un strādājošiem Latvijas pilsoņiem, kuri sūta naudu uz mājām, lai palīdzētu saviem radiniekiem. Valsts to līdz šim ir pieņēmusi, bet tagad viss ir citādi. Ir ļoti negodīgi maksāt Latvijai vismaz 100 eiro pēc nodokļu nomaksas, piemēram, Lielbritānijā, un pēc tam – vēl 23% Latvijā -, bet šāds VID lēmums tieši skar ne tikai manas intereses, palīdzēt savai ģimenei, bet arī citi cilvēki, kas dzīvo pierobežā. ”raksta Svetlana.

Raksta autors Latvijas Bankas datos konstatēja, ka ārvalstīs dzīvojošie latvieši gadā pārskaita Latvijai gandrīz 600 miljonus eiro, regulāri papildinot Latvijas iekšzemes kopproduktu vidēji par 2,5-3,7%. Sieviete arī atzīmē, ka bieži nauda no ārvalstīm tiek sūtīta nevis tiešiem radiniekiem dažādu iemeslu dēļ (konta trūkums, smaga slimība, nepilngadīga persona), bet citiem radiniekiem ar derīgiem kontiem.

“Mana nauda – tika nosūtīta arī manai ģimenei – parasti ģimenes locekļiem, kuriem ir atvērti un pieejami konti, jo mani ģimenes locekļi bieži bija slimnīcā un nauda bija jānosūta citam radiniekam, lai saņēmējs to fiziski varētu izņemt no bankomāta un nodod.

 

Diemžēl šī naudas pārvedumu prakse pašlaik ir apdraudēta un pat riskanta. Tas izskaidrojams ar to, ka VID ieviesa zināmas korekcijas, tādējādi apdraudot visu šo 2-3% no Latvijas iekšzemes kopprodukta, jo palīdzības sniegšana manai ģimenei no ārvalstīm tiek apliktas ar nodokļiem. Pārskaitot naudu uz Latviju, es “nokritu” divas reizes – pirmkārt, kad VID par katru cenu gribēja saņemt maksimālo pabalstu, un, otrkārt, kad brālēns slimības dēļ nevarēja pārsūdzēt VID iekasēto pabalstu, bet es nevarēju palīdzēt no Londonas. Svetlana raksta par notikušo.

“Svarīgi ir arī tas, ka brīdī, kad jau bija iespējams pārliecināties, ka VID pielikums ir ne tikai principiāli nepareizs, bet arī pats VID varētu atcelt to piemaksas daļu, kas kļūdaini iekasēta par pārskaitījumiem tuviem radiniekiem – nekas nenotika. Gluži pretēji, VID darīja visu, lai kļūdainā piemaksa paliktu pilnā apmērā.

Rezultātā man ir Finanšu ministrijas viedoklis, kurā tiek citēts likums, ka – jā – tuvinieku pārvedumi līdz trešajai pakāpei netiek aplikti ar nodokli, bet praksē – manam ģimenes loceklim ir piemaksa kopā ar soda naudu. : vairāk nekā 20 000 eiro. Atklāti sakot, summa ir uzkrāta vairāku gadu laikā, un lielākā daļa no tā ir naudas sods, bet vai pēc tam, kad es palīdzēju saviem radiniekiem, vai es tomēr biju pelnījis sodu? Vai pēc nodokļu nomaksas Apvienotajā Karalistē man atkal ir jāmaksā Latvijai, kas nevar uzturēt savus cilvēkus? Sieviete ir neizpratnē.

Finanšu ministrijā Svetlana skaidroja, ka daļa no pārskaitītās naudas, kas saņemta no trešās pakāpes radinieka, Latvijā netiek aplikta ar nodokļiem. Tāpat jums nav jāmaksā daļa no naudas, kas saņemta no ceturtās pakāpes radinieka par ārstēšanu.

“Bet VID vairs nav spējīgs neko pierādīt – viņi panāca, ka mans slimais brālēns nevarēja savlaicīgi pārsūdzēt tik absurdu lēmumu, un tagad ir sākusies slima cilvēka bez ienākumiem atveseļošanās. Vai tas ir valsts mēroga pārdomāta audita rezultāts?

VID telefona sarunā teica, ka nekas nepareizs pārbaudē nav plānots un tuviniekiem nekas nedraud, bet arī nedod man trešās personas statusu pārbaudes laikā, izslēdzot mani no to personu loka, kuras var sūdzēties vai iesniegt papildu dokumentus. … Saņēmu solījumu, ka viss būs kārtībā, tādēļ, neskatoties uz manu interesi par VID pozitīvo lēmumu un aktīvo līdzdalību VID pārbaudē, nevarēju palīdzēt māsīcai. Pārbaudes rezultāts ir nopietnas papildu nodokļu sekas manai naudai, kas nosūtīta uz Latviju, un tās var būt tādas pašas attiecībā uz citiem nerezidentiem, ”brīdina Svetlana.

“VID piemaksa ir nozīmīgan, protams, patlaban izslēdz jebkādu iespēju palīdzēt maniem ģimenes locekļiem, jo ​​samaksāt Latvijai pat 100 eiro pēc nodokļu nomaksas Apvienotajā Karalistē un pēc tam – vēl 23% Latvijā – nav iespējams – arī šis VID lēmums tieši ietekmē manu interesi palīdzēt savai ģimenei. Turklāt es norādīju VID, ka uzliktie naudas sodi par jau pārskaitīto ir uz maniem pleciem, bet es nevaru nosūtīt naudu, jo tā arī tiks “aplikta ar nodokli” – būs jauna piemaksa – bezgalīgs nodokļa karuselis. Ķīlnieki. Attīstās nodokļu dubultā uzlikšana, tāpēc mums, ārvalstīs dzīvojošiem, ir vieglāk pārstāt sūtīt naudu uz Latviju, nekā riskēt, ka mūsu ģimenēm būs tādi nodokļu rēķini un pienākums apmierināt VID apetīti, ”raksta Svetlana.

News Reporter

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.