Recent News
Paredzams, ka nākamgad pieaugs cenas maizei, pienam, eļļām, apelsīniem un kafijai

Nākamgad varam sagaidīt cenu pieaugumu piena produktiem, kafijai, eļļām un apelsīniem, pieaugums ir skaidrojams ar tendencēm pasaules tirgos, savukārt Latvijas vietējā tirgus specifikas dēļ maizei cena arī var pieaugt, tā teica Inguna Gulbe , Lauksaimniecības resursu nodaļas un ekonomikas vadītāja.

Vienlaikus viņa atzīmēja, ka atsevišķām preču kategorijām – olām, zivīm, graudaugiem un gaļai – cenas saglabāsies stabilas vai pat nedaudz samazināsies.

“Iepirkuma cenas piena tirgū turpina pieaugt, tāpēc pārstrādātājiem jāceļ cenas gatavajai produkcijai, lai varētu samaksāt piegādātājiem. Lauksaimniekiem patlaban maksā apmēram 30 centus par piena litru. Cena pieaug vēl vairāk, jo darbu sākušas vairākas rūpnīcas Lietuvā un Polijā. Es nedomāju, ka cena pacelsies līdz 40 centiem, vajadzētu būt robežai. Iespējams, nākamgad daži labi nelieli pārstrādes uzņēmumi, kas specializējas šaurā produktu nišā un kuriem nav eksporta, var pārtraukt darbu, jo vienkārši nevar samaksāt lauksaimniekiem, ”sacīja Gulbe.

“Kā arī, kafijas cena var nedaudz pieaugt, jo šogad pasaulē ir problēmas ar Robusta pupiņu ražu, un šīs ražas trūkst. Celsies arī tauku – eļļu un sviesta – cenas, jo rafinēšanas produktu cenas iepriekšējos gados ir nedaudz samazinājušas, bet tagad strauji pieaug pieprasījums. No otras puses, sliktas ražas dēļ cenu pieaugums var būt ievērojams. Tas nozīmē, ka paredzams, ka cenas pieaugs arī apelsīnu sulas koncentrātiem, ”teica Gulbe.

Viņa arī atzīmēja, ka cenu kritums turpināsies pasaules graudu tirgū, kur laba raža rada krājumus, krasi samazinot, piemēram, kviešu cenu pārtikā.

“Bet tas nebūs iemesls maizes cenu kritumam. Jo attiecība starp miltu un maizes cenām – cenas katru gadu samazinās, ”piebilda Gulbe.

Viņa atzīmēja, ka maizes biznesā graudi veido tikai 10% no kopējām izmaksām, bet pārējās izmaksas ir energoresursi, darbaspēks, nodokļi, loģistika, un Latvijas tirgum ir īpaša specifika.

“Latvijas specifika ir ļoti zemas maizes cenas – pat zemāk par 1 eiro par kilogramu – vidējā cena ir 2,50 ASV dolāri par kilogramu. Zemāk nevar būt. Šo specifiku nosaka zemā pirktspēja un milzīgā konkurence. Galu galā maize ir ‘’nedabiska’’ – cena neizbēgami pieaugs. Tas jau redzams saldskābās maizes segmentā, kur sakarā ar nelielu graudu maizes pieprasījuma samazināšanos, kas bija vērojama iepriekšējos gados, tagad ir vērojams pieprasījuma pieaugums, ”teica Gulbe.

Viņa arī apstiprināja, ka nākamgad olu, zivju un gaļas cenas vietējā tirgū būs stabilas.

 

News Reporter

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.